
1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu Prezydent Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Wywieś flagę w „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
Niech wywieszenie flagi będzie wspólnym złożeniem hołdu tym, dla których miłość do ojczyzny nie była tylko wytartym frazesem, a dążenie do wolnej i niepodległej Polski oznaczało bezkompromisową walkę z wszystkimi jej wrogami. Podziękujmy w ten sposób bohaterom, którzy swoją krwią dali świadectwo wolnej Polski.