Środa z profilaktyką

25 października 2023

Profilaktyka cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa (GDM)

  • W Europie GDM dotyczy blisko 13% kobiet ciężarnych i stanowi większość przypadków cukrzycy wikłającej przebieg ciąży. U około 1/3 kobiet cukrzyca ciążowa powtarza się w kolejnej ciąży.
  • W przypadku 30-50% kobiet, u których wystąpiła cukrzyca w ciąży, w ciągu 5-10 lat po porodzie rozwija się nietolerancja węglowodanów lub jawna cukrzyca.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzycę ciążową definiuje się jako hiperglikemię (glikemia na czczo >92 mg/dl/ > 5,1 mmol/l), która po raz pierwszy pojawiła się w trakcie trwania ciąży. Zwykle nie powoduje żadnych objawów, dlatego w celu jej rozpoznania u kobiety w ciąży należy w określonym czasie oznaczyć stężenie glukozy we krwi.

Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej

  • Wiek matki powyżej 35 lat.
  • Urodzenie dziecka z poprzedniej ciąży powyżej 4 kg.
  • Urodzenie noworodka z poprzedniej ciąży z wadą rozwojową (układu sercowo-naczyniowego,układu nerwowego, układu moczowego).
  • Niepowodzenia położnicze w przeszłości – poronienia, urodzenie martwego dziecka.
  • Nadciśnienie tętnicze, nadwaga lub otyłość matki przed ciążą.
  • Wywiad rodzinny obciążony w kierunku cukrzycy typu 2.
  • Przebyta cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach.
  • Wielorództwo.
  • Zespół policystycznych jajników.

Diagnostyka

Każda ciężarna w I trymestrze ciąży powinna mieć zlecone przez lekarza ginekologa oznaczanie we krwi glukozy na czczo. Prawidłowy poziom powinien być mniejszy, niż 92 mg/dl (5,1 mmol/l).

  • U ciężarnej bez czynników ryzyka – jeśli nie stwierdzi się nieprawidłowych wartości glikemii, kolejny krok diagnostyczny to wykonanie między 24. a 28. tygodniem ciąży 3-punktowego testu obciążenia 75 g glukozy (OGTT75).
  • U ciężarnej z czynnikami ryzyka – 3-punktowy test obciążenia 75 g glukozy (OGTT75) należy wykonać już na początku ciąży, w I trymestrze.
  • Gdy stężenie glukozy na czczo w I trymestrze zawiera się w przedziale 92-125 mg/dl (5,1-6,9 mmol/l) należy pilnie wykonać test OGTT75 celem weryfikacji zaburzeń.
  • Gdy stężenie glukozy na czczo jest równe lub wyższe 126 mg/dl (7,0 mmol/l) rozpoznaje się cukrzycę w ciąży i najczęściej świadczy to o istnieniu cukrzycy przed ciążą.

Aplikacja Sweet Pregna

Sweet Pregna to aplikacja mobilna dedykowana kobietom z cukrzycą ciążową.

 

Aplikacja Sweet Pregna pomaga:

  • kontrolować poziom cukru we krwi (używając glukometru połączonego z aplikacją można automatycznie pobrać i zapisać wszystkie pomiary);
  • kontrolować prawidłowy przyrost masy ciała kobiety ciężarnej;
  • ustalić właściwe zapotrzebowanie kaloryczne, podając masę ciała, wzrost oraz wiek;
  • zdrowo się odżywiać dzięki przykładowym jadłospisom;
  • w odpowiednim komponowaniu posiłków, licząc kaloryczność, ładunek glikemiczny oraz wartość odżywczą danego produktu i posiłku;
  • wskazując, które produkty są niedozwolone lub niezalecane w czasie ciąży powikłanej cukrzycą;
  • mierzyć aktywność fizyczną korzystając z kalkulatora spalanych kalorii, oraz zawiera przykładowe ćwiczenia odpowiednie dla II i III trymestru ciąży.

 

Aplikacja Sweet Pregna zawiera również niezbędne informacje dotyczące cukrzycy ciążowej oraz cenne wskazówki. Dzięki aplikacji można także znaleźć najbliższy ośrodek ginekologicznopołożniczy i/lub diabetologiczny.

Więcej informacji na https://sweetpregna.pl/

Profilaktyka cukrzycy ciążowej

Profilaktyka cukrzycy ciążowej nie jest jednoznaczna, gdyż wpływa na nią wiele czynników. Wprowadzone zmiany w trybie życia mogą jednak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

  • Żywienie. Dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę tak, by poziom glukozy we krwi utrzymywał się na odpowiednim poziomie oraz zabezpieczał potrzeby organizmu matki i rozwijającego się płodu. Zalecane są produkty zbożowe, białkowe (chude mięso i wędliny, ryby, chudy nabiał), warzywa i tłuszcze roślinne. Ograniczyć należy tłuszcze zwierzęce (w tym tłusty nabiał) i węglowodany proste (tj.: cukier, słodycze, miód, przetworzone owoce) oraz spożycie soli. Unikać należy kawy i mocnej herbaty.
  • Aktywność fizyczna. Wczesne (I trymestr) podjęcie regularnej aktywności fizycznej (30 min., 3 razy w tygodniu) o umiarkowanym natężeniu (spacer, Nordic Waking, joga, pilates, pływanie, ćwiczenia w ramach szkoły rodzenia) po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże.
  • Badania kontrolne. Każda ciężarna powinna być pod ścisła opieką lekarza, który zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników będzie zlecał kolejne badania kontrolne zgodnie z kalendarzem badań w ciąży.

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

Dlaczego warto się szczepić? – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

Zima to okres wzmożonych zachorowań, m.in. na grypę i COVID-19. W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” mówimy o ważnej roli szczepień jako skutecznym i bezpiecznym sposobie ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Grypa to nie zwykłe przeziębienie – to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Starsze osoby mają niższą odporność, ciężej przechodzą grypę i Covid-19 może u nich dojść do zaostrzenia chorób przewlekłych oraz pojawić się wirusowe zapalenie płuc czy mięśnia sercowego jako powikłanie. Szczepienie zmniejsza to ryzyko.

Profilaktyka to nie tylko ochrona nas samych, ale również naszych bliskich oraz społeczności, w której żyjemy. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

O tym, jakie są różnice między grypą a przeziębieniem i COVID-19; jak odróżnić objawy tych chorób oraz jakie mogą być powikłania przeczytasz w artykule Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak to rozpoznać?otwiera się w nowej karcie.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie, gdzie o objawach grypy, powikłaniach i profilaktyce mówią nasi eksperci: dr nauk medycznych Michał Świerszcz, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach oraz dr Paweł Mieszczański, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ Szpitala MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi.

 


Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika

Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Profilaktyka udaru mózgu – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” przypominamy o objawach udaru, metodach ochrony naszego mózgu przed udarem oraz w jaki sposób proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tego poważnego schorzenia.

Według danych NFZ udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2022 roku zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania.

Co mówią dane NFZ

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny przedstawił bardzo wartościowy raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózguotwiera się w nowej karcie pokazujący kluczowe informacje na temat:

  • Epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce.  

Raport NFZ przedstawia szczegółowe dane na temat zachorowalności w poszczególnych województwach. Najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą odnotowano w województwach podlaskim i mazowieckim.

  • Dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby.

Raport przedstawia analizę dostępności do leczenia przyczynowego w Polsce oraz prezentuje mapy ułatwiające ocenę dostępności do opieki udarowej w różnych regionach kraju.

  • Dostępu do rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności do roku po zachorowaniu.

Według Raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 roku w porównaniu do roku 2017. Autorzy Raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.

PRZECZYTAJ: Raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózguotwiera się w nowej karcie

Czas to życie

Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia.

Polskie dane pokazały, że leczenie trombolityczne redukuje ryzyko zgonu o 26%, a leczenie trombektomii mechanicznej o 17%.

Wybierz DASH Nadciśnienie

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Doskonałym sposobem na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest sposób odżywiania zgodnie z zasadami diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia). Jest to dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady jako referencyjne w proponowanych na portalu Diety NFZ planach żywieniowych.

SPRAWDŹ: Plan żywieniowy DASH Nadciśnienieotwiera się w nowej karcie

Profilaktyka udaru mózgu

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.

O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

Profilaktyka udaru mózgu — materiały edukacyjneotwiera się w nowej karcie

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.