
Chcesz wesprzeć uchodźców ?! Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia kanały informacyjne
Drodzy mieszkańcy!!!
Bardzo prosimy o rozwagę przy organizowaniu jakichkolwiek akcji pomocy na własną rękę, szczególnie związanych z PRZYWOZEM I ZAKWATEROWANIEM MIESZKAŃCÓW Z UKRAINY. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością: zabezpieczeniem przez Państwa warunków mieszkalnych i sanitarnych, pokryciem przez Was kosztów wyżywienia osób w czasie niemożliwym do określenia. Dementujemy informacje internetowe, że Gminy będą wypłacały środki finansowe dla rodzin, które przyjęły uchodźców lub pokrywały jakiekolwiek koszty pobytu uchodźców w posesjach nie zgłoszonych do oficjalnego rejestru Wojewody.
Dołożymy wszelkich starań, żeby pomóc w rejestracji uchodźców i przekażemy zgodnie z poleceniem Wojewody Lubelskiego, zgłoszenie do odpowiednich służb, które będą organizowały zakwaterowanie.
Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi informacjami !!!
Informujemy, że w związku z agresją rosyjską na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną stronę internetową https://pomagamukrainie.gov.pl oraz uruchamia specjalną infolinię – +48 22 523 88 80 dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz pod numerem infolinii +48 47 721 75 75.
Pomoc dla obywateli Ukrainy
Przekroczenie granicy
- Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.
- Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
- W punkcie recepcyjnym: otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
- Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
- Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.
- Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.
Pobyt w Polsce
- Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.
- Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy.
- Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
- Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.
- Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
Informacje
- Jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.
- Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
- Infolinia dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
- W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie