
Klub Seniora już otwarty
Nowo powstały Klub Seniora w Staninie został uroczyście otwarty 17 lutego br. Tego dnia do Klubu przybyło wielu gości, nasi Seniorzy mieli kolejną okazję, by popisać się swoimi umiejętnościami.
Udział w otwarciu wziął ks. proboszcz kanonik Zygmunt Głębicki z Parafii w Staninie.
Z Lublina przyjechała koordynator projektu Elżbieta Lipska. Udział w uroczystości wzięła przewodnicząca Rady Gminy Zofia Czubek i radni.
Po wspólnej modlitwie i powitaniu przez księdza kanonika, wszystkie pomieszczenia zostały poświęcone.
Uczestniczki Klubu zaśpiewały Hymn Seniora, który same przygotowały. Po czym nastąpiła wspólna zabawa z zaprzyjaźnionym Zespołem Jarzębina Czerwona ze Stanin. Uczestnicy także śpiewali piosenki – harcerskie, ludowe itp. Brak dużej sali do tańca nie okazał się być przeszkodą do wspólnych tańców i wesołych zabaw.
Jedna z pań biorących udział w zajęciach – Cecylia Goławska wyrecytowała piękny wiersz poświęcony seniorom, o konieczności ćwiczenia pamięci i uczenia się osób starszych. Ludowa poetka Regina Kachniarz z Wólki Zastawskiej także zadeklamowała swój wiersz. Jego tematem, jak w przypadku pani Celiny, była potrzeba aktywności osób starszych. Ich treść można znaleźć niżej.
Nasze Seniorki przyniosły ze sobą domowe ciasta własnego wypieku. W przygotowanie poczęstunku włączyli się także pracownicy GOPS.
Przed seniorami kolejne spotkania w ramach Klubu. Największą popularnością cieszą się zajęcia gimnastyczne, komputerowe i muzyczne. Na tych ostatnich uczestniczki odpoczywają.
Wiele osób korzysta z zajęć rękodzielniczych.
– Wśród naszych Seniorek jest wiele pań uzdolnionych manualnie, które pięknie haftują i szydełkują. W klubie powstają kolejne serwetki, bieżniki itp. – mówi kierownik GOPS w Staninie Anna Ostrysz.
Liczba godzin od kwietnia będzie modyfikowana a program dostosowywany do zainteresowań. Być może w ofercie znajdą się także zajęcia kulinarne.
Przypomnijmy, Klub Seniora powstał w ramach Projekt „Niesamodzielni i niepełnosprawni mają wsparcie w Gminie Stanin” nr RPLU.11.02.00-06-0019/18. Działania: 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne / RPO na lata 2014-2020
Jego realizacja jest przewidziana na dwa lata. Rozpoczęła się 1 września 2018 r. a ma zakończyć 31 sierpnia 2020 r. Budżet projektu ogółem 1 082 404,80zł, w tym wkład własny gminy Stanin 54 120,24zł (wkład niefinansowy).
Klubowicze specjalnie na tę okazję przygotowały własne wiersze. Oto wybrane:
p. Regina Kachniarz – Klub Seniora „Nadzieja”
Słońce teraz dla nas świeci
Mamy dom, rodzinę i dzieci.
Całe życie to wszystko układaliśmy
I ciężko na to pracowaliśmy.
To wszystko jest naszą radością,
Marzeniem i szczęśliwością.
Teraz inaczej to wszystko odczuwamy,
Gdy wiek seniora mamy.
Słońce zachodzi za lasem,
A nam smutno czasem.
Dzieci nasze urosły i sobie poszły.
Bez nich to samotność i tęsknota.
My czujemy się teraz jak sierota.
Dobrze, że Klub Seniora w Staninie mamy.
O wszystkich smutkach zapominamy.
Życzliwie się tutaj witamy,
Do siebie się uśmiechamy,
Młode lata wspominamy,
Bo wszyscy się tu znamy.
Różne cudeńka wycinamy,
Piękne o sobie piosenki śpiewamy,
Pożyteczne o życiu i zdrowiu
Wiadomości mamy.
Herbatkę wspólnie pijemy
I wesoło tu żyjemy.
Każda jest wyprostowana
Bo dokładnie wygimnastykowana.
Ręka w górę, biodra w bok,
Obrót i jeszcze podskok.
To wszystko młode osoby nam zapewniają
Ciężką pracę w to wkładają.
Mają tyle cierpliwości,
Więcej niż karp ma ości.
Do Klubu Seniora jesteśmy dowożone,
Wspaniale jest to wszystko wymyślone i ułożone.
Od organizatorów i prowadzących mamy dużo czułości,
A my Seniorzy czujemy furę radości.
W sercu prowadzących jest miłość
I trosk iskierka
I za to chwała im wielka.
Za wszystko dziękujemy
Niech się spełnią im marzenia
Z całego serca życzą wszyscy- wszystkim
Oraz Klub Seniora w Staninie „Nadzieja”.
Hymn Klubu Seniora „Aktywność edukacyjna seniorów”
Dla sprawnej pamięci, twórczego myślenia,
Jest jedna recepta, której czas nie zmienia.
Chociaż lata szkolne wspominasz z humorem,
Musisz wciąż się uczyć, choć jesteś Seniorem.
Gdy systematycznie wiedzy poszukujesz,
Ćwiczysz swą aktywność i dobrze się czujesz,
Tworzysz cząstkę świata, co szybko się zmienia.
Ważne to co teraz, nie tylko wspomnienia.
Szukaj nowych celów i ucz się niezmiennie,
Trenuj obce słówka, konwersuj codziennie.
A gdy już oswoisz magię komputera
To poczujesz w sobie siłę bohatera.
Dla Ciebie prelekcje, odczyty, wykłady,
Różnych specjalistów wnikliwe porady.
Uniwersytety dla III wieku,
Nie ma dla umysłu wspanialszego leku.